شنبه - چهارشنبه: 16:00 الی 20:00

تامپون بینی1402

تامپون بینی، یا همان پکینگ بینی، یک عنصر معمول در جراحی بینی است که برای کنترل خونریزی پس از عمل بینی استفاده می‌شود. این تامپون معمولاً از تکه‌ای از گاز یا پنبه استریل تشکیل شده و در سوراخ‌های بینی بعد از عمل جراحی قرار می‌گیرد.

استفاده از تامپون بینی می‌تواند برای بسیاری از بیمارانی که به جراحی بینی نیاز دارند، مهم و حیاتی باشد. این عنصر کمک می‌کند تا خون جذب شود، فرآیند لخته شدن خون بهبود یابد، و مشکلات پس از عمل جراحی کاهش یابد.

تامپون بینی

کادر مجرب دکتر سید محمد طالب زاده مشاوره کاملی در مورد تامپون بینی به مراجعین خود ارائه میدهد.

آیا مایلید درباره دکتر سید محمد طالب زاده بهترین جراح بینی رشت بیشتر بدانید ؟

در این مقاله همراه ما باشید

هر چند تامپون بینی برای بهبود سریع تر پس از عمل جراحی ضروری است، اما ممکن است برخی از بیماران وحشت از وجود آن داشته باشند. زیرا تامپون در سوراخ‌های بینی قرار دارد و نفس کشیدن از طریق بینی در این مدت دشواری‌هایی ایجاد می‌کند. این مسئله برای بعضی افراد آزاردهنده است.

بنابراین، تامپون بینی یک عنصر مهم در جراحی بینی است که به بهبود فرآیند ریکاوری و جلوگیری از مشکلات پس از عمل جراحی کمک می‌کند، اما باید توجه داشت که برای بعضی افراد ممکن است آن به نوعی ناراحتی ایجاد کند.

در دنیای جراحی بینی امروزه، تکنیک‌های به‌روز و نوآورانه به کار گرفته شده‌اند که باعث کاهش چشمگیر خونریزی بعد از عمل می‌شوند. به عبارت دیگر، نیاز به استفاده از تامپون بعد از جراحی بینی در موارد بسیاری کاهش یافته است. اگر استفاده از تامپون بعد از عمل ضروری باشد، معمولاً این تامپون در مدت یک تا دو روز پس از جراحی برداشته می‌شود.

دکتر سید محمد طالب زاده، یکی از برترین جراحان بینی در رشت، در این مقاله به صورت جامع توضیحاتی در مورد تامپون دماغ ارائه می‌دهد. این توضیحات به افرادی که قصد انجام جراحی بینی را دارند، اطلاعات مفیدی ارائه می‌دهد و نشان می‌دهد که با روش‌های پیشرفته جراحی بینی، مشکلات پس از عمل به حداقل رسیده و نیاز به استفاده از تامپون بعد از عمل کمتر می‌شود.

آیا بیمار می تواند خودش تامپون بینی را بردارد؟

بیمار می‌تواند خودش تامپون بینی را بردارد. اگر پس از عمل رینوپلاستی، جراح بینی تشخیص دهد که استفاده از تامپون بینی الزامی است، بیمار می‌تواند به کمک اعضای خانواده یا دوستان، در خانه تقریباً یک الی دو روز بعد از جراحی، تامپون را به آرامی از سوراخ بینی خارج کند. تامپون بینی معمولاً دارای شکل استوانه‌ای با طولی حدود انگشت یک نفر است، و در انتهای آن یک رشته نخ برای سهولت در خارج کردن تامپون از سوراخ بینی وجود دارد.

هر چند امروزه استفاده از تامپون در جراحی بینی دیگر به اندازه‌ای رایج نیست و اغلب ترجیح می‌دهند از روش‌های پیشرفته‌تری استفاده کنند که خونریزی را کاهش دهند و به مشکلات پس از عمل بینی پیشگیری کنند. با این حال، باید توجه داشت که بینی حتی بدون وجود تامپون همچنان در دوران ریکاوری بسیار حساس و آسیب‌پذیر است و نیاز به مراقبت و دقت دارد. بیماران ممکن است حدود دو هفته بعد از عمل بینی به محل کار بازگردند، اما باید به حالت حساسیت بینی خود در این دوره توجه داشته باشند. این حالت تا چند ماه ادامه دارد و در این مدت بیمار باید در محافل عمومی و در انجام فعالیت‌های فیزیکی بسیار مراقب باشد.

چگونه تامپون بینی خود را برداریم؟

برای برداشتن تامپون بینی به روشی راحت و بدون درد، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. مسکن مصرف کنید: حداقل یک ساعت قبل از برداشتن تامپون بینی، دو قرص مسکن (مانند تیلنول) مصرف کنید. این کار به کاهش درد و راحتی شما کمک می‌کند.
 2. از داروهای ضد التهاب خودداری کنید: از مصرف داروهای ضد التهاب مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن پیش از برداشتن تامپون بینی خودداری کنید، زیرا این داروها ممکن است باعث خونریزی بیشتر شوند.
 3. تهیه محیط: برای برداشتن تامپون بینی، یک مکان خنک را در نزدیکی سینک تهیه کنید.
 4. شستشو: قبل از برداشتن تامپون، صورت و گردن خود را با آب خنک بشویید.
 5. آماده‌سازی تامپون: تامپون را با آب سرد خیس کنید.
 6. برداشت تامپون: با کمک نخ متصل به تامپون، آن را به آرامی از سوراخ بینی خود خارج کنید. این کار را کاملاً با ملایمت انجام دهید.
 7. فشار محل خونریزی: ممکن است در طول خارج کردن تامپون بینی، دچار خونریزی بینی شوید. برای غلبه بر این خونریزی، به آرامی بالای بینی خود را به مدت 5 دقیقه با دو انگشت فشار دهید. در این مدت، دهان خود را باز نگه دارید.
 8. موارد دیگر: همچنین، در طول این فرآیند از عطسه کردن، سرفه کردن، خاراندن بینی یا فین کردن خودداری کنید.

با دنبال کردن این مراحل، می‌توانید تامپون بینی خود را بدون مشکل برداشته و راحتی خود را افزایش دهید. اگر هر گونه مشکلی پس از برداشتن تامپون داشتید، با پزشک خود تماس بگیرید.

روش صحیح برداشتن تامپون بینی با دکتر سید محمد طالب زاده

پس از برداشتن تامپون بینی، برای بهبود و پاکیزگی سوراخ‌های بینی خود می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. شستشو: بلافاصله بعد از برداشتن تامپون بینی و توقف خونریزی، سوراخ‌های بینی خود را بشویید. این کار باعث می‌شود هر گونه لخته خون یا ترشحات دیگری که در سوراخ‌های بینی تجمع کرده اند، پاک شوند. این فرآیند باید تقریباً چهار بار در روز به مدت دو هفته انجام شود.
 2. استفاده از سرنگ: یک سرنگ استریل را با آب شیر پر کنید. به روی سینک خم شوید و سرنگ را در نوک یکی از سوراخ‌های بینی خود قرار دهید. با فشردن انتهای سرنگ، آب را با فشار وارد سوراخ بینی کنید. در حین انجام این کار، دهان خود را باز نگه دارید تا هوا از سوراخ دیگر بینی خارج شود. همین کار را برای دیگر سوراخ بینی نیز انجام دهید. این کار به پاک کردن سوراخ‌های بینی از ترشحات و خون کمک می‌کند.
 3. مراقبت از پایه بینی: پس از شستشو، پایه بینی خود را با وازلین یا مواد ضد خشکی دیگر آغشته کنید. این کار باعث می‌شود بینی شما دچار حساسیت یا خشکی نشود.

با دنبال کردن این اقدامات، می‌توانید پس از برداشتن تامپون بینی، به ترازوی بهبود خود کمک کرده و از مشکلات پس از عمل جراحی بینی جلوگیری کنید. به هر حال، اگر مشکلاتی پس از عمل داشتید یا نگرانی دارید، با پزشک خود تماس بگیرید تا راهنمایی کامل دریافت کنید.

تامپون بینی

آیا بیرون کشیدن تامپون بینی دردناک است؟

بیرون کشیدن تامپون بینی معمولاً به عنوان یک تجربه دردناک تعریف می‌شود. آستانه درد در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد، و برخی افراد ممکن است در هنگام بیرون کشیدن تامپون بینی، درد و ناراحتی قابل توجهی تجربه کنند.

تامپون‌های بینی معمولاً با یک رشته نخ متصل به آنها برای خروج آسان‌تر از سوراخ بینی ترکیب شده‌اند. در هنگام بیرون کشیدن تامپون بینی، این نخ باید به آرامی و با دقت کشیده شود. عمل بیرون کشیدن تامپون ممکن است به دلیل تماس با مناطق حساس و آسیب‌پذیر در داخل بینی، دردآور باشد.

همچنین، تامپون‌های بینی در انواع مختلفی و با خصوصیات مختلف قابل تهیه هستند. بعضی از تامپون‌ها جذبی هستند و بدون نیاز به بیرون کشیده شدن در محل ترکیب می‌شوند، اما برخی دیگر غیر جذبی هستند و باید بیرون کشیده شوند.

باید توجه داشت که تجربه درد و ناراحتی ممکن است در هنگام بیرون کشیدن تامپون بینی برای هر شخص متفازن باشد. همچنین، در انتخاب نوع تامپون بینی و درمانات مورد استفاده برای مدیریت درد، نظر و راهنمایی پزشک اهمیت دارد.

تامپون بینی را بدون درد چگونه بدون درد بیرون بیاوریم

استفاده از کلرو سدیم یا سایر مواد مشابه به عنوان روشی برای نرم‌تر کردن تامپون بینی قبل از بیرون کشیدن، ممکن است به بعضی افراد کمک کند تا این فرآیند را بدون درد تجربه کنند. با این روش، تامپون نرم‌تر می‌شود و به طور مشخص‌تر در سوراخ بینی حل می‌شود.

با این حال، باید توجه داشت که این کار باید توسط پزشک یا پرستار متخصص انجام شود و بیمار نباید به تنهایی این فرآیند را انجام دهد. همچنین، همیشه به توصیه‌ها و دستورات پزشک خود پایبند باشید. هر گونه خودمدیریت برای بیرون کشیدن تامپون بینی ممکن است به جلب مشکلات و آسیب‌های ناخواسته منجر شود.

بهترین راهنمایی برای بیرون کشیدن تامپون بینی و مدیریت درد بعد از عمل بینی، توسط پزشک خود داده می‌شود. اگر شما نگران درد و ناراحتی خود هستید، بهتر است با پزشک خود در ارتباط باشید و نظرات و توصیه‌های ایشان را رعایت کنید.

تیم تخصصی دکتر سید محمد طالب زاده مشاوره کاملی در مورد تامپون بینی به مراجعین خود ارائه میدهد.

نفس کشیدن با تامپون بینی چگونه است؟

در مدتی که تامپون بینی داخلی در سوراخ‌های بینی قرار دارد، نفس کشیدن از راه بینی اندکی دشوارتر می‌شود. برای نفس کشیدن بهتر از راه دهان در این مدت، می‌توانید توجه به موارد زیر داشته باشید:

 1. تنفس آرام: تنفس به آرامی و آهسته از راه دهان انجام دهید. از نفس داخلی و عمیق استفاده کنید.
 2. نگرانی: نگران نفس کشیدن از راه دهان نباشید. این وضعیت موقتی است و پس از برداشتن تامپون بینی، شما می‌توانید دوباره به نفس کشیدن از راه بینی با آسانی بازگردید.
 3. اطلاعات از پزشک: اگر هر گونه مشکل یا نگرانی در مورد نفس کشیدن دارید، با پزشک خود در مورد موقعیت خود مشورت کنید. او می‌تواند راهنمایی لازم را ارائه دهد.

پس از برداشتن تامپون بینی، نفس کشیدن از راه بینی به طور طبیعی بازگردانده می‌شود و شرایط بهبود می‌یابد. اگر هر گونه مشکلاتی پس از برداشت تامپون بینی داشتید، با پزشک خود تماس بگیرید تا راهنمایی کامل دریافت کنید.

آیا عمل بینی بدون تامپون ممکن است ؟

بله، عمل بینی بدون تامپون امکان‌پذیر است و در بسیاری از موارد، پزشکان از تکنیک‌های جدیدتری برای کنترل خونریزی بعد از عمل بینی استفاده می‌کنند. از جمله تکنیک‌های مورد استفاده برای جلوگیری از نیاز به تامپون بینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. استفاده از مواد جذبی: پزشکان ممکن است از مواد جذبی خاصی در سوراخ‌های بینی استفاده کنند تا خونریزی را کنترل کنند و نیاز به تامپون بینی را کمتر کنند.
 2. تکنیک‌های جراحی پیشرفته: تکنیک‌های جراحی مدرن بهبود یافته‌اند و به عنوان نمونه، استفاده از لیزر و سایر وسایل برای کنترل خونریزی در جراحی بینی رایج‌تر شده است.
 3. مواد مراقبتی: برخی از مواد مراقبتی و باندهای خاص می‌توانند برای کنترل خونریزی بعد از عمل بینی مورد استفاده قرار بگیرند.
 4. تکنیک‌های تضمینی: پزشکان معمولاً از تکنیک‌های تضمینی استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند که خونریزی به میزان حداقلی کاهش یافته است.

اگر شما به عمل بینی می‌رود و نگران استفاده از تامپون بینی هستید، مطلب با پزشک خود مشورت کنید تا گزینه‌های مختلف را برای کنترل خونریزی مورد بررسی قرار دهید. پزشک شما می‌تواند بهترین گزینه را برای شرایط خاص شما تعیین کند.

تامپون بینی چند روز باید در بینی بماند؟

دوره استفاده از تامپون بینی پس از عمل بینی وابسته به نوع جراحی، تکنیک‌های مورد استفاده، و شرایط خاص هر بیمار می‌تواند متغیر باشد. اما به طور کلی، تامپون‌های بینی داخلی معمولاً برای مدت زمان کوتاهی (معمولاً 24 تا 48 ساعت) پس از عمل بینی در محل قرار داده می‌شوند تا به کنترل خونریزی کمک کنند.

بعد از این دوره ابتدائی، پزشک شما تصمیم می‌گیرد که آیا تامپون باید همچنان در سوراخ بینی باقی بماند یا باید برداشته شود. اگر خونریزی به میزان کافی کاهش نیافته باشد و شرایط بیمار مطلوب باشد، تامپون بینی ممکن است برداشته شود.

تصمیم نهایی در مورد مدت زمان استفاده از تامپون بینی توسط پزشک اتخاذ می‌شود و باید به راهنمایی و دستورات پزشک خود پایبند باشید.

خونریزی بعد از کشیدن تامپون

خونریزی بعد از عمل بینی یا  رینوپلاستی  در طول چند روز اول بعد از جراحی معمولاً طبیعی و معمولی است. پزشکان از موادی برای لغزنده کردن تامپون بینی استفاده می‌کنند تا فرآیند برداشت تامپون از بینی بدون مشکل و خونریزی بیش از حد انجام شود.

تامپون بینی

 

سخن آحر با دکتر سید محمد طالب زاده

تامپون بینی

با این حال، اگر بلافاصله بعد از برداشت تامپون بینی خونریزی شدید و خونریزی به میزان نگران‌کننده‌ای ادامه داشته باشد یا به شدت نگرانی به خونریزی دارید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. او می‌تواند اقدامات بیشتری را معرفی کند تا خونریزی کنترل شود و مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *